تبلیغات
جنگ افزار - معرفی ناو هواپیمابر فرانسوی شارل دوگل

معرفی ناو هواپیمابر فرانسوی شارل دوگل

نوشته شده در تاریخ : جمعه 25 فروردین 1391   01:27 بعد از ظهر

http://up.vatandownload.com/images/0vwcwjnh2g6n7laa5rkx.jpg

شارل دوگل تنها ناوهواپیمابر عملیاتی نیروی دریایی فرانسه و ناو سرفرماندهی این نیرو می باشد. شارل دوگل دهمین ناوهواپیمابر فرانسه، اولین شناور سطحی اتمی فرانسه و همچنین اولین ناوهواپیمابر اتمی غیر آمریکایی جهان است. گروه پروازی، ابزارجنگ الکترونیک و موشکهای شارل دوگل به این ناو چنان قدرت تهاجمی بخشیده اند که تا کنون در نیروی دریایی فرانسه سابقه نداشته است.
برای خواندن توضیحات بیشتر بر روی ادامه مطلب کلیک کنید

طراحی و ساخت

ناوهای هواپیمابر "فوش" و "کلمانسو" در سالهای 61 و 63 کامل شدند و در میانه دهه 70 نیاز به جایگزینی برای آنها احساس می شد. ساخت شارل دوگل -به عنوان یک طرح جدید داخلی- در سال 1989 آغازشد و بدنه آن در ماه می سال 1994 به پایان رسید. شارل دوگل بزرگترین کشتی نظامی ساخته شده در اروپای غربی پس از سال 1951می باشد. رئیس جمهور وقت فرانسه -فرانسوا میتران- این ناو را ریشیولیو نامید. بنابر سنت نیروی دریایی فرانسه ناوهای سرفرماندهی این نیروی به نام کاردینال ریشیلو نامیده می شدند اما در 7 فوریه 1987 ژاک شیراک نام این ناو را به شارل دوگل تغییرداد. شیراک یکی از طرفداران متعصب مارشال دوگل بوده و هست.

http://sitelife.aviationweek.com/ver1.0/Content/images/store/11/12/4b08d326-44e0-40e2-9c7b-b254c46cf7ab.Large.jpg

شارل دوگل دومین ناوبزرگ اروپایی پس از "دریاسالار کوزنتسوف" روسی است و تا ساخت ناوهواپیمابر مشترک فرانسه و بریتانیا، بزرگترین و قوی ترین ناوهواپیمابر اروپا باقی خواهد ماند. شارل دوگل یک هواپیمابر سنتی است که دارای عرشه زاویه دار است. زاویه عرشه دوم شارل دوگل با عرشه اصلی ناو 8.5 درجه است و طول باند اصلی آن به 195 متر بالغ می شود.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/d/d7/USS_Enterprise_FS_Charles_de_Gaulle.jpg
شارل دو گل به همراه USS ENTERPRISE

شارل دوگل از 2 منجنیق آمریکایی -مانند منجنیقهای ناوهواپیمابر نیمیتز- استفاده می کند. این نوع منجنیق می تواند در هر 1 دقیقه 1 فروند هواپیما را به پرواز درآورد. شارل دوگل تنها هواپیمابر اروپایی است که به منجنیق مجهز شده است. اگرچه استفاده از منجنیق -از نظرمالی، نگهداری و فنی- مشکلاتی دربردارد اما نصب منجنیق به ناوهای هواپیمابر اجازه می دهد تا هواپیماهای بزرگتر و سنگینتری را -نسبت به هواپیمابرهای کوچکتر- حمل کنند. در هواپیمابرهای کوچک -مانند اینونسیبل انگلیسی یا گالیباردی ایتالیایی- تنها از هواپیماهای عمود پرواز استفاده می شود. نشست و برخاست به صورت عمودی ظرفیت کمی برای حمل سوخت و مهمات این هواپیماها باقی می گذارد.

http://www.marinebuzz.com/marinebuzzuploads/Varuna2011_1064B/french_aircraft_carrier_Charles_De_Gaulle.jpg

جزیره این ناو جلوتر از هواپیمابرهای پیشین قرارگرفته است و در پشت آن 2 دستگاه آسانسور قراردارد. از قرار دادن آسانسور مرکزی در عرشه شارل دوگل صرف نظر شده است تا از تمام فضای آشیانه زیر عرشه استفاده شود. برخلاف ناوهای هواپیمابر اروپایی که در زمان جنگ سرد ساخته می شدند، شارل دوگل یک ناوهواپیمابر ضدزیردریایی نیست. محول کردن نقش ضدزیردریایی به هلیکوپترها و بکارگیری رادارهای پرنده "هاوک آی " نشان دهنده تغییر استراتژی نیروی دریایی فرانسه از جنگ ضدزیردریایی به نفع جنگهای هوایی است.

http://quotulatiousness.ca/blog/wp-content/uploads/2011/12/Charles_de_Gaulle_CVN.gif

شارل دوگل به 2 راکتور هسته ای به قدرت 61 مگاوات مجهز شده است و می تواند تا به عملیاتهای طولانی مدت اعزام شود. نیروی حاصل از شکافت هسته ای باعث گرم کردن بخار آب می شود و این بخار آب توربینهای 61 مگاواتی بخار ساخت آلستوم را به حرکت درمی آوردند. شارل دوگل هر 5 سال یکبار سوختگیری می کند.

http://www.armyrecognition.com/images/stories/news/2011/march/aircraft_carrier_Charles_de_Gaule_France_French_Navy_001.jpg

اشکالات فنی

در سال 1999 شارل دوگل به یک گشت دریایی آزمایشی فرستاده شده تا اشکالات موجود در آن بررسی ورفع شوند. در این سفر معلوم شد که شارل دوگل برای نشست و برخواست هواپیماهای آواکس "هاوک آی" نیاز به عرشه ای عریض تر دارد. در نتیجه، به عرض عرشه ناو 4.4 متر افزوده شد. رفع این اشکال 5 میلیون فرانک هزینه برای مالیات پردازان فرانسوی به همراه داشت.

http://up.vatandownload.com/images/kox2v4b8oi8nngydjxmu.jpg

در روز 28 فوریه 2000، قسمتی از تاسیسات راکتور هسته ای شارل دوگل آتش گرفت و ناو را به حوضچه تعمیر بازگرداند. اما مصیبت اصلی در گشت دریایی ماه نوامبر سال 2000 بر سر شارل دوگل نازل شد. پروانه سمت چپ ناو در ضمن حرکت در اقیانوس اطلس شمالی شکست و شارل دوگل به تولون بازگردانده شد. با بررسی های بیشتر مشخص شده که پروانه سمت راست و تمام پروانه های یدکی که برای این ناوتهیه شده بودند دچار همان اشکال بوده و باید به کارخانه سازنده بازگردانده شوند.


پل فرماندهی

اما آتش سوزی که در مدارک فنی و نقشه های موجود در کارخانه تولید کننده پروانه ها روی داد بدبیاری را برای شارل دوگل کامل کرد. مجبور شدند از پروانه های ناوهای بازنشسته فوش و کلمانسو -که در انبار بودند- به جای پروانه های طراحی شده برای شارل دوگل استفاده کنند. این امر به وضوح سرعت ناوهواپیمابر را کاهش می داد. در 5 مارس 2000 و در طی یک آزمون شارل دوگل توانست به سرعت 25.2 نات دست یابد. سرعت درنظرگرفته شده برای ناو 27 گره دریایی بود.

http://up.vatandownload.com/images/26i7p5kyslo1cm63vmaq.jpg

شارل دوگل ماه های جولای تا اکتبر همان سال را به دلیل سروصدای زیاد در تعمیرگاه گذارند. سروصدای موتورخانه در قسمت عقب کشتی به 100 دسیبل رسیده بود و در آرامش خدمه ناو اختلال ایجاد می کرد.

درنهایت، شارل دوگل در 18 می 2001 و پس از 5 سال از مدت زمان برنامه ریزی شده پروژه به خدمت نیروی دریایی فرانسه درآمد. اما مشکلات دست از سر آن برنمی داشتند. در روز 8 نوامبر 2001 نشت گاز سمی از یک لوله سبب آسیب دیدن دو تن از پرسنل ناو شد. در روز 16 سپتامبر در روزنامه های فرانسه گزارشی از آلودگی بالای رادیواکتیو در ناو منتشر شد. اشکالات فنی کار را به جایی رساند که رئیس جمهور سابق فرانسه -والری ژیسکاردسن- شارل دوگل را یک "ناوهواپیمابر نصفه و نیمه" نامید.لینک 16

در روز 11 اکتبر سال 2001، شارل دوگل به همراه 4 فروند هواپیمای آواکس و ناوچه "کاسارد" درگیر مانور "لینک16" شدند. در این مانور یک شبکه اطلاعاتی با پهنای باند زیاد تمام تجهیزات نظامی صحنه نبرد را به هم متصل می نمود. این شبکه وظیفه دیده بانی هم زمان حریم هوایی فرانسه از جنوب بریتانیا در دریای مدیترانه را برعهده داشت. اطلاعات جمع آوری شده از آواکسها و شناورها می توانستند از طریق خطوط ارتباطی قدیمی "لینک11" به ناوچه "جین بارت" نیز ارسال شوند.

http://up.vatandownload.com/images/oa9tgjwhoyxh6fkj534w.jpg

پیش به سوی افغانستان؛ عمیات هرکولس

در 21 نوامبر 2001 دولت فرانسه تصمیم گرفت برای کمک به آمریکا در عملیات آزادسازی افغانستان، شارل دوگل را راهی اقیانوس هند کند. نیروی رزمی 473 به فرماندهی آدمیرال "کلوزل" در روز اول دسامبر فرانسه را ترک کرد. این ناوگان شامل ناوهای شارل دوگل، ناوچه های "لاموته-پیکو"، "ژان دووین"، "جین بارت"، زیردریایی هجومی "روبیس" و تانکر "موزه" بود. 2900 نفر، خدمه نیروی رزمی 473 را تشکیل می دهند.

http://up.vatandownload.com/images/ilusn641ydbxf96gp1e0.jpg

گروه پروازی این ناوگان عبارت بود از 16 فروند هواپیمای "سوپراتاندارد"، 2 فروند هواپیما جنگنده "رافائل ام " و چند فروند هلیکوپتر. در روز 19 دسامبر اولین پرواز سوپراتاندارها بر فراز افغانستان و به منظور پوشش 3000 کیلومتر از مربع حریم هوایی آن کشور وعملیات شناسایی و بمباران انجام شد. سوپراتانداردها در طی 14 سورتی پرواز توانستند از چنگ 5 فروند موشک استینگر -که طالبان شلیک کرده بودند- بگریزند. آنها در روز دوم فوریه 2002 به همراه نیروهای آمریکا و بریتانیا در عملیات آناکوندا شرکت کردند. هواپیماهای رافائل در این جنگ در هیچ عملیات رزمی شرکت نداشتند.

پس از چندی، به هواپیماهای محمول شارل دوگل تعداد 6 فروند "میراژ2000دی"، 3 فروند رافائل و 2 فروند "هاوک آی" افزوده شد. از ماه فوریه به بعد در چند نوبت هواپیماهای ناوهواپیمابر یواس اس جان استنیس و شارل دوگل در طی همکاری های نظامی دو کشور بر روی عرشه یکدیگر فرودآمدند.

در روز دوم می، شارل دوگل برای تجدید ذخایر و تسلیحات به سنگاپور بازگشت و پس از 16 روز مجددا راهی دریای عمان شد. هلیکوپترهای شارل دوگل در روز 19 اکتبر توانستند در طی یک عملیات نجات 3 نفر سرنشین یک بالین آسیب دیده را از مرگ نجات دهند.

در روز 2 می 2006 شارل دوگل برای شرکت در یک مانور مشترک با نیروی دریایی هند با نام "وارونا" به شرق آسیا بازگشت.

سیستمها و تجهیزات الکترونیکی

شارل دوگل به یک سیستم مدیریت اطلاعات رزمی مجهز شده است که می تواند 2000 هدف را به صورت همزمان رهگیری کند. در سال 2004 یک سیستم جدید هدایت و کنترل ساخت شرکت تالس بر روی آن نصب شد. یک رادار سه بعدی آرابل نیز فضای اطراف ناو تا فاصله 70 کیلومتر را پوشش می دهد.

بر روی شارل دوگل یک سیستم پرتاب کننده فریبنده 10 لوله ساخت ساجم وجود دارد که می تواند برای منحرف کردن موشکهای شلیک شده به سمت ناو بکاررود. این سیستم می تواند فریبنده های رادار را تا فاصله 8 کیلومتری و فریبنده های مادون قرمز را تا 3 کیلومتری پرتاب کند.این فریبنده ها در کنار 3 سیستم اخلال در رادارهای دشمن از شرکت تالس وظیفه حفاظت از ناو را برعهده دارند.

علاوه بر همه اینها شارل دوگل یک رادار جستجوی بردبلند سه بعدی، یک راداری جستجوی برد متوسط-بلند، یک رادار سی تایگر برای جستجوی سطح و هوا و 2 رادار ناوبری دارد.

برای کمک به فرود هواپیماها در شب و یا شرایط دید کور از سیستم لیزری دالاس استفاده شده است. یک سیستم پایدار کننده حرکت کامپیوتری درشارل دوگل نصب شده است که همیشه ناو را در وضعیت افقی نگه می دارد. با استفاده از این سیستم حتی اگر امواج دریا به 4 متر هم برسند هواپیماها می توانند به صورت عادی بر روی
عرشه نشست و برخاست کنند. برای مقابله با تاثیر بادهای شدید بر روی بدنه ناو نیز از یک سیستم کامپیوتری استفاده شده است.

تسلیحات

شارل دوگل برای دفاع از خود به 4 پرتاب کننده 8 سلولی موشک آستر مجهز شده است. این موشک سطح به هوا دارای یک کلاهک 13 کیلوگرمی بوده و می تواند اهداف خود را تا فاصله 30 کیلومتر هدف قراردهد. 2 پرتاب کننده 6 سلولی موشک ضدهوایی میسترال و 8 قبضه توپ ضدهوایی جیات نیز از تسلیحات موجود در شارل دوگل می
باشند. توپ 20 میلیمتری 20اف2 کارخانه جیات دارای نرخ آتش 720 گلوله در دقیقه است. رادار کنترل آتش آربال اطلاعات مورد نیاز آتشبارها و موشکها را تغذیه می کند.


لانچرهای سیلور

هواپیماهای محمول

ظرفیت هواپیمای شارل دوگل حداکثر 40 فروند می باشد. این تعداد تقریبا نصف هواپیماهای ناوهای هواپیمابر کلاس نیمیتز می باشد. هواپیماهای شارل دوگل عبارتند از هواپیماهای بمب افکن تاکتیکی سوپراتاندارد، هواپیماهای جنگنده رافائل ام و هواپیماهای آواکس هاوک آی. علاوه بر هواپیماها، شارل دوگل می تواند هلیکوپترهای دلفین و ان اچ 90 را نیز حمل کند.

سوپر اتاندارد: سوپراتاندارد بر اساس تجربیات حاصله از شرکت هواپیماهای اتاندارد در جنگ کره ساخته شد. نقش اصلی سوپراتاندارد بمباران تاکتیکی و کسب برتری هوایی بود. اولین پرواز آزمایشی سوپراتاندارد در سال 1974 انجام شد و این هواپیما در سال 1978 به نیروی هوایی فرانسه پیوست. 60 فروند از آنها در نیروی دریایی فرانسه به خدمت گرفته شدند و 14 فروند نیز به آرژانتین نیز صادر شد. هواپیماهای سوپراتاندارد در جنگ فالکلند عملکرد خوبی از خود نشان دادند. موشکهای اگزوست نصب شده بر روی آنها صدمات زیادی به ناوگان بریتانیا وارد کرد. ناوشکن شفیلد و کشتی باری آتلانتیک کانوی توسط موشکهای اگزوست پرتاب شده از سوپراتاندارد و ناوشکن گلامورگان به وسیله موشک اگزوستی که از پشت یک کامیون شلیک شد غرق شدند.


هواپیماهای بمب افکن تاکتیکی سوپراتاندارد در آشیانه شارل دوگل

این هواپیما را می توان به انواع بمبها -از جمله بمب هسته ای- مسلح کرد. در دهه 90 بهسازی هایی بر روی سوپراتانداردهای موجود انجام شد تا بتوانند موشکهای لیزری را حمل و شلیک کنند. آنها در درگیری های کوزوو در سال 1999 شرکت کردند و در طی 400 سورتی پرواز عملیاتی 73درصد شلیک موفقیت آمیز داشتند. این رکورد بهترین رکورد هواپیماهای ناتو در کوزوو بود. آنها در افغانستان به ماموریتهای شناسایی نیز اعزام شدند. سوپراتاندارد مهره اصلی تهاجمی نیروی دریایی فرانسه در انتهای قرن بیستم بوده است و قرار است که هواپیماهای رافائل به زودی جایگزین آنها گردند.

رافائل ام: جنگنده چندمنظوره رافائل وظیفه حراست فضای اطراف ناو و رهگیری هواپیماهای مهاجم را برعهده دارد. رافائل -با قیمت 48 میلیون یورو- گران ترین جنگنده ساخت فرانسه و مدرنترین آنها است. قرار است که نیروی دریایی و نیروی هوایی فرانسه به این جنگنده مجهز شوند.


رافائل (شماره 9) روی ناو هواپیمابر شارل دوگل

در دهه هفتاد قرارشد برای جایگزینی هواپیماهای جاگوار و اف 8 هواپیمای جدیدی طراحی شود. هواپیمای جدید رافائل نام گرفت و اولین پرواز آزمایشی خود را در جولای سال 1986 انجام داد. چون موتورهای فرانسوی اسنکما ام 88 هنوز آماده نبود از موتورهای جت اف404 ساخت جنرال الکتریک بر روی رافائل نصب شد. این موتورها، پیشرانه جنگنده-بمب افکنهای اف18 بودند. رافائل ام نمونه ناونشین این هواپیما است که پرواز آزمایشی خود را در سال 1992 انجام داد. چون فرانسه دارای تجهیزات منجنیق بر روی زمین نبود یک فروند از آنها به آمریکا برده شد و اولین پرواز آزمایشی به وسیله منجنیق در پایگاه هایی در نیوجرسی و مریلند آمریکا انجام شد. در چهارم دسامبر 2000 اولین رافائل به صورت رسمی به نیروی دریایی فرانسه تحویل داده شد.

این جت دوموتوره از بالهایی به شکل مثلث بهره گرفته است. رافائل ام از نمونه رافائل سی در حدود 500 کیلوگرم سنگین تر است. رافائل ام ارابه های فرود محکمتری دارد، به وسایل قلابهای مخصوص نشست و برخاست در هواپیمابر مجهز شده ویک سیستم فرود کور لیزری دارد.

رافائل اولین هواپیما جهان است که به سیستم بقای یکپارچه اسپکترا مجهز شده است. این سیستم بر اساس تکنولوژی استیلث ساخته شده است. مهمترین عضو این سیستم سنسورهای غیرفعال اسکن کننده امواج رادار ساخت شرکت تالس هستند. این سیستم کشف شدن جنگنده را توسط رادارهای دشمن تشخیص می دهد و نتیجه را بر روی یک نقشه 3 بعدی چندمنظوره نمایش می دهد. یک سیستم یکپارچه آلات دقیق پروازی، مدیریت پرواز و هدایت آتش اطلاعات مورد نیاز خلبان را تامین می کند. رافائل می تواند به صورت همزمان با دیگر هواپیماها و مراکز کنترل به تبادل اطلاعات بپردازد و وارد یک نبرد شبکه محور شود.

http://up.vatandownload.com/images/gpff1o61xho0xdzj7ws2.jpg

رافائل ام در اصل برای ماموریتهای رهگیری و کسب برتری هوایی طراحی شد اما با به پایان رسیدن عمر سوپراتانداردها این هواپیما نقش بمب افکن تاکتیکی را نیز برعهده گرفت. اولین بمباران زمینی رافائل در مارس سال 2007 و برای حفاظت سربازان هلند در جنوب افغانستان انجام شد. در این ماموریت از بمبهای لیزری جی بی یو 12 استفاده شد. قرار است تا سال 2010 توان پرتاب بمبهای هسته ای نیز به امکانات رافائل ام اضافه شود. در نیروی هوایی فرانسه رافائل جانشین هواپیماهای جاگوار، میراژ اف1 و میراژ2000 خواهدشد.

حداکثر سرعت رافائل 1.8 ماخ است و این جنگنده می تواند تا 1800 کیلومتر پرواز کند. حداکثر وزن پروازی رافائل در حدود 25 تن است که 9.5 تن آن به مهمات آن اختصاص دارد. تسلیحات رافائل عبارتند از یک فروند توپ 30 میلیمتری جیات -به همراه 125 گلوله- وانواع موشکهای هوا به هوا یا هوا به زمین. موشکهای هوابه هوای سایدویندر، آسرام، آمرام، متئور و مژیک2 را می توان بر روی رافائل نصب کرد. به علاوه، بمبهای لیزری و موشکهایی مانند موشک اگزوست، آپاچی، اسکالپ، آآاس ام نیز بر روی رافائل ام قابل نصب هستند.

ئی 2 سی هاوک آی:

هواپیماهای آواکس ئی2سی هاوک آی تنها هواپیمای آواکسی است که اختصاصا برای ناوهای هواپیمابر ساخته شده است و تنها به تعداد محدودی از کشورهای دوست آمریکا فروخته شده است. هاوک آی اولین پرواز خود را در سال 1973 انجام داد و تا کنون بارها بهسازی شده است.

این هواپیما می تواند عملیات مختلفی چون جستجوی سطحی، هدایت رهگیرها و بمب افکنها، رله رادیویی و کمک به عملیات امداد را انجام دهد.

آنتن چرخان نصب شده بر روی هاوک آی 7.3 متر قطر دارد. هاوک آی می تواند به صورت همزمان 2000 هدف را تا فاصله 650 کیلومتری کشف کند و 40 تا 100 فروند هواپیما را به سوی آنها هدایت کند.

به سوی آینده

طبق استراتژی نیروی دریایی فرانسه این نیرو باید همواره 2 فروند ناوهواپیمابر در اختیار داشته باشد تا در هنگام تعمیر یکی از آنها بتوان از دیگری استفاده کرد. در حال حاضر این نیروی تنها دارای یک فروند ناوهواپیمابر است اما در برنامه ریزی برای توسعه ناوگان این کشور قرار است که یک فروند ناوهواپیمابر به صورت مشترک با بریتانیا ساخته شود. در ساخت این ناوهواپیمابر آینده از طرح شرکتهای بریتانیایی و تجربیات فرانسه در ساخت شارل دوگل استفاده خواهدشد. ناو بعدی احتمالا در سال 2014 ساخته خواهدشد و برخلاف شارل دوگل از پیشرانه معمولی استفاده خواهد کرد.

http://up.vatandownload.com/images/dycc33yyjjrklo2bormn.jpg

مشخصات کلی :


پهنای بدنه ۶۴٫۳۶ متر
ارتفاع ستون ۷۵ متر
بارگیری استاندارد ۳۵٬۵۰۰ تن
حداکثر ظرفیت بارگیری ۴۰٬۶۰۰ تن
نوع موتور ۲ موتور K15 از نوع (PWR)،هرکدام به قدرت ۶۱ مگاوات ،
۲ موتور دیزل
تعداد خدمه ۱۹۵۰ نفر خدمه+۸۰۰ سرباز
سرعت ۲۷ گره دریایی
برد عملیاتی نامحدود-محدودیت غذایی تا ۴۵ روز

رادار :

رادار رادار هوایی ۳ بعدی DRBJ 11 B
رادار هوایی DRBV 26D
رادار سطح پایین DRBV 15C
رادار هدفیاب Arabel

جنگ‌افزارها :

توپخانه ضدهوایی ۸ توپ ۲۰مم مدل اف۲
۴توپ ۱۲٫۷مم میترالئوس
موشک دفاع هوایی ۸ موشک میسترال
۴ پرتابکننده سیلور
جنگ الکترونیک آشکارساز ARBR 21
پارازیتساز مقابلهبهمثل ARBB 33
استراق سمع کننده ARBG2
۴ سامانه SLAT منحرفکننده اژدر

هواگردهای قابل حمل :

هواگردهای قابل حمل ۳۵ تا ۴۰ فروند هواگرد از انواع:
داسو رافال
سوپر اتاندارد
ای-۲ هاوک آی

نوشته شده توسط:مصطفی
نظرات() Centallus Reviews
پنجشنبه 3 مرداد 1398 02:31 بعد از ظهر
It's a shame you don't have a donate button! I'd most
certainly donate to this superb blog! I suppose for now i'll settle
for bookmarking and adding your RSS feed to my Google account.
I look forward to fresh updates and will share this site with my
Facebook group. Talk soon!
https://myspace.com/roweappel5
پنجشنبه 3 مرداد 1398 12:47 قبل از ظهر
Thankfulness to my father who told me concerning this web site, this webpage is actually awesome.
https://userscloud.com/bblm1is3ydsr
پنجشنبه 20 تیر 1398 05:38 قبل از ظهر
Thanks to my father who told me about this web site, this webpage
is truly awesome.
http://leconterp.strikingly.com/
دوشنبه 3 تیر 1398 02:51 قبل از ظهر

Many thanks, A lot of forum posts!

miglior cialis generico cialis prezzo al pubblico canadian discount cialis buy cialis online nz prezzo cialis a buon mercato cialis prices get cheap cialis india cialis 100mg cost tadalafil generic buy cialis uk no prescription
http://prechachem.strikingly.com/
یکشنبه 2 تیر 1398 10:56 قبل از ظهر

Excellent posts. Thank you!
cialis tablets for sale cialis flussig deutschland cialis online cheap cialis cialis dose 30mg only best offers cialis use cialis 30 day trial coupon effetti del cialis generic cialis with dapoxetine we choice cialis uk
tesco price cialis
شنبه 1 تیر 1398 03:22 قبل از ظهر

Thank you, Terrific stuff.
cialis online holland cialis alternative cheap cialis achat cialis en itali cialis 5 mg tadalafilo cialis 05 generic cialis levitra cialis coupon cialis savings card
http://kussandhou.strikingly.com/
جمعه 31 خرداد 1398 11:17 قبل از ظهر

Beneficial posts. With thanks!
enter site natural cialis where to buy cialis in ontario comprar cialis navarr acquisto online cialis cialis generic tadalafil buy achat cialis en itali we use it cialis online store cialis billig cialis patentablauf in deutschland rezeptfrei cialis apotheke
http://docsditou.strikingly.com/
پنجشنبه 30 خرداد 1398 06:44 بعد از ظهر

Many thanks. Awesome information.
cialis soft tabs for sale generic cialis at walmart where cheapest cialis legalidad de comprar cialis how to buy cialis online usa cialis patent expiration cialis in sconto ou acheter du cialis pas cher free generic cialis link for you cialis price
http://ropackosz.strikingly.com/
پنجشنبه 30 خرداد 1398 12:24 قبل از ظهر

Regards, Plenty of information!

canada discount drugs cialis cialis great britain cialis 5mg cialis dosage amounts click now buy cialis brand generic cialis cialis online deutschland wow cialis tadalafil 100mg cialis rckenschmerzen wow cialis 20
buy viagra an cialis online
چهارشنبه 29 خرداد 1398 07:41 قبل از ظهر

Really plenty of fantastic material.
interactions for cialis cialis generico in farmacia non 5 mg cialis generici what is cialis buy cialis online cheapest deutschland cialis online cialis soft tabs for sale buy cialis online cheapest cialis from canada buy cialis online cheapest
Cialis canada
سه شنبه 28 خرداد 1398 09:15 قبل از ظهر

Seriously all kinds of valuable tips!
viagra vs cialis purchase once a day cialis brand cialis generic cialis pills cialis 20 mg cost cialis rezeptfrei sterreich cialis generic tadalafil buy cialis generico lilly ou trouver cialis sur le net brand cialis generic
cialis free sample
دوشنبه 27 خرداد 1398 06:09 بعد از ظهر

This is nicely said. !
cialis for sale south africa cialis 5 mg scheda tecnica cialis from canada cialis lowest price dosagem ideal cialis compare prices cialis uk cialis professional from usa cialis generico postepay safe site to buy cialis online brand cialis generic
best generic cialis
دوشنبه 27 خرداد 1398 03:07 قبل از ظهر

Valuable tips. Thanks a lot!
cialis qualitat cialis savings card achat cialis en europe cialis price in bangalore buying cialis in colombia cialis generico postepay cialis 20 mg best price are there generic cialis cialis 5 mg schweiz cialis pills in singapore
http://snowdeffscat.strikingly.com/
یکشنبه 26 خرداد 1398 01:34 بعد از ظهر

Incredible lots of awesome material.
cialis from canada dosagem ideal cialis does cialis cause gout cialis en 24 hora cialis pills price each cialis 5mg prix order generic cialis online cialis kamagra levitra cialis preise schweiz cialis in sconto
http://topsibi.strikingly.com/
شنبه 25 خرداد 1398 11:24 بعد از ظهر

You expressed that terrifically!
cialis generico online cialis soft tabs for sale cialis prezzo al pubblico cialis 5 mg schweiz cialis mit grapefruitsaft callus cialis professional yohimbe brand cialis generic tadalafil cialis for bph
http://neuprotum.strikingly.com/
شنبه 25 خرداد 1398 09:29 قبل از ظهر

Nicely put, Regards!
discount cialis american pharmacy cialis free generic cialis cialis purchasing generic cialis soft gels generic cialis pro cialis kamagra levitra opinioni cialis generico cialis pills price each brand cialis nl
http://buiretes.strikingly.com/
جمعه 24 خرداد 1398 07:29 بعد از ظهر

Nicely put, Thanks a lot.
generic cialis soft gels cialis sale online look here cialis cheap canada female cialis no prescription american pharmacy cialis safe dosage for cialis cost of cialis per pill bulk cialis cialis taglich cialis pas cher paris
http://bawebramb.strikingly.com/
جمعه 24 خرداد 1398 04:53 قبل از ظهر

You reported that exceptionally well!
import cialis cialis generico 5 mg cialis coupon printable acheter cialis kamagra generic cialis review uk cialis coupons cialis generique 5 mg enter site very cheap cialis chinese cialis 50 mg cialis 20 mg
free generic cialis
پنجشنبه 23 خرداد 1398 02:44 بعد از ظهر

Nicely put, Appreciate it.
cialis purchasing link for you cialis price cialis generic cialis manufacturer coupon opinioni cialis generico generic cialis buy original cialis opinioni cialis generico cialis with 2 days delivery cialis 05
http://hausinglop.strikingly.com/
پنجشنبه 23 خرداد 1398 01:13 قبل از ظهر

Whoa loads of valuable info!
cialis generico in farmacia cialis italia gratis cialis therapie cialis online cialis 20mg preis cf import cialis american pharmacy cialis cialis purchasing ou trouver cialis sur le net cialis dose 30mg
cialisvie.com
سه شنبه 21 خرداد 1398 05:04 قبل از ظهر

You actually mentioned that effectively!
no prescription cialis cheap we like it cialis soft gel cialis patentablauf in deutschland we recommend cialis best buy cialis pills in singapore i recommend cialis generico safe dosage for cialis cialis 5mg prix cialis therapie cialis authentique suisse
http://cialisvie.com/
یکشنبه 19 خرداد 1398 11:46 بعد از ظهر

You said it adequately..
are there generic cialis cialis 5 mg funziona cialis en mexico precio tadalafil 20 mg low cost cialis 20mg cialis herbs cost of cialis per pill cialis lowest price tesco price cialis 5 mg cialis coupon printable
http://sewingbymoonlight.com/2014/03/minion-pinion/
چهارشنبه 4 اردیبهشت 1398 10:57 بعد از ظهر
ブランド靴コピーN級品販売通販
http://www.myvibor.ru/about/comentari/
چهارشنبه 4 اردیبهشت 1398 10:57 بعد از ظهر
スーパーコピー時計コピーN品激安通販専門店!完璧品質のロレックス スーパーコピー、ロジェデュブイ
buy tadalafil pills
جمعه 16 آذر 1397 03:13 بعد از ظهر

Whoa lots of superb information.
cialis for daily use rezeptfrei cialis apotheke dose size of cialis tadalafil generic buy cheap cialis in uk cialis uk next day cialis tablets australia generic cialis pro opinioni cialis generico prix de cialis
Buy cialis online
پنجشنبه 15 آذر 1397 08:09 بعد از ظهر

Information nicely utilized!!
cialis qualitat cialis 5 mg buy when will generic cialis be available viagra vs cialis vs levitra generic cialis in vietnam cialis lowest price we like it cialis soft gel cialis 5 mg schweiz buy cialis uk no prescription estudios de cialis genricos
buy tadalafil
پنجشنبه 15 آذر 1397 12:36 قبل از ظهر

Thanks! A lot of postings!

walgreens price for cialis cialis rezeptfrei sterreich cialis billig cialis daily dose generic generic cialis with dapoxetine cialis preise schweiz cialis qualitat price cialis wal mart pharmacy cialis side effects viagra vs cialis
Cialis pills
چهارشنبه 14 آذر 1397 08:35 قبل از ظهر

Helpful advice. Thanks a lot.
how does cialis work cialis 5 mg schweiz trusted tabled cialis softabs buying cialis overnight cialis soft tabs for sale click here to buy cialis generic cialis 20mg tablets acheter du cialis a geneve cialis dosage recommended site cialis kanada
buy cialis delhi
سه شنبه 13 آذر 1397 09:02 بعد از ظهر

You said it very well.!
buying brand cialis online cialis super kamagra price cialis per pill we choice free trial of cialis cialis manufacturer coupon il cialis quanto costa cialis 5 mg scheda tecnica opinioni cialis generico cialis side effects dangers generic cialis in vietnam
buy cialis no rx
سه شنبه 13 آذر 1397 10:11 قبل از ظهر

Amazing information. Regards!
acquisto online cialis cialis flussig cialis 5mg billiger cialis 5mg prix cialis daily dose generic free cialis cialis preise schweiz cialis therapie brand cialis nl cost of cialis per pill
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30

آخرین پستها

یاک 130، جنگنده آموزشی- ضربتی پیشرفته جمعه 14 شهریور 1393
رادار چیست؟ چهارشنبه 11 بهمن 1391
آشنایی با موشکهای زمین به هوای روسی سام چهارشنبه 11 بهمن 1391
سرلشکر خلبان شهید بهرام عشقی پور چهارشنبه 11 بهمن 1391
جیپ، قهرمان جاده و بیابان چهارشنبه 26 مهر 1391
توپ ۲۱۰ میلیمتری K12 دوربردترین توپ تاریخ چهارشنبه 26 مهر 1391
* مقاله * چهارشنبه 26 مهر 1391
عقاب سرفراز، از سقوط در خاک دشمن تا بازگشت به آغوش میهن چهارشنبه 26 مهر 1391
نسلهای مختلف هواپیماهای جنگنده چهارشنبه 26 مهر 1391
موشک حرارتی، سرگردان در آسمان تهران چهارشنبه 26 مهر 1391
بازگشت به وبلاگ چهارشنبه 26 مهر 1391
F-100 سوپرسابر، اولین جنگنده مافوق صوت آمریکایی چهارشنبه 31 خرداد 1391
F-2، جنگنده ژاپنی چهارشنبه 31 خرداد 1391
در کمین فاکسبت چهارشنبه 31 خرداد 1391
تاریخچه سلاحهای گرم در ایران جمعه 29 اردیبهشت 1391
جنگ ویتنام پنجشنبه 28 اردیبهشت 1391
F-4 Phantom II جنگنده ای در پایان کار جمعه 8 اردیبهشت 1391
آشنایی با بمب افکن B-1 Lancer جمعه 8 اردیبهشت 1391
معرفی ناو هواپیمابر فرانسوی شارل دوگل جمعه 25 فروردین 1391
فاکتور های مقایسه هواپیماهای جنگنده پنجشنبه 17 فروردین 1391
عید بر شما مبارک باد سه شنبه 1 فروردین 1391
تاریخچه و ویژگیهای هواپیمای F5 پنجشنبه 11 اسفند 1390
اسنایپر M-107 پنجشنبه 6 بهمن 1390
اسنایپر قدرتمند ... M21 EBR پنجشنبه 6 بهمن 1390
گران‌ قیمت‌ ترین تجهیزات نظامی آمریکا پنجشنبه 6 بهمن 1390
شکارچیان فاکس‌بت جمعه 23 دی 1390
رونمایی از هواپیمای جاسوسی آمریکا جمعه 25 آذر 1390
آشنایی با خانواده فلانکر جمعه 11 آذر 1390
آشنایی با یوزی، مشهورترین مسلسل دستی جهان پنجشنبه 10 آذر 1390
Makarov پنجشنبه 26 آبان 1390
لیست آخرین پستها